ارتباطات بی‌سیم چیستارتباطات بی‌سیم چیست؟ در مورد انواع و کاربردهای آن چه می دانید

ارتباطات بی‌سیم چیستارتباطات بی‌سیم چیست؟ در مورد انواع و کاربردهای آن چه می دانید


: 847

ارتباطات بی‌سیم چیست؟ در مورد انواع و کاربردهای آن چه می دانید؟


ارتباطات بی‌سیم حوزه‌ای از تکنولوژی محسوب می‌شوند که سریع‌ترین رشد را در زمینه ارتباطات داشته‌اند. ارتباطات بی‌سیم روش انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر، بدون استفاده از هر گونه اتصال مانند سیم، کابل و یا هر واسطه فیزیکی است.

به طور کلی، در یک سیستم ارتباطی، اطلاعات از فرستنده به گیرنده‌ای که در یک فاصله محدود قرار دارد منتقل می‌شود. با کمک ارتباطات بی‌سیم، فرستنده و گیرنده را می‌توان هر کجا درون یک محدوده چند متری (مانند ریموت کنترل تلویزیون) تا چند هزار کیلومتری (ارتباطات ماهواره ای) قرار داد.

ما در دوران ارتباطات و البته ارتباطات بی‌سیم زندگی می‌کنیم، که بطور خاص تبدیل به بخش مهمی از زندگی ما شده است. برخی از سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم که امروزه عموما در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم عبارتند از: تلفن‌های همراه، گیرنده‌های GPS، ریموت کنترل‌ها، بلوتوث صوتی، وای فای و غیره.

 

ارتباطات بی‌سیم چیست؟
سیستم‌های ارتباطی می‌توانند برای برقراری ارتباط و هدایت از ابزار واسطه فیزیکی استفاده کنند یا به اصطلاح با سیم باشند یا بی‌سیم باشند. در ارتباطات سیمی، واسطه بین فرستنده و گیرنده یک مسیر فیزیکی است مانند کابل‌های هم محور، کابل‌های زوجی و فیبر نوری و غیره که سیگنال را به دستگاه گیرنده هدایت می‌کند. چنین نوع دستگاهی “واسطه هدایت شده” نامیده می‌شود. از آن سو، ارتباطات بی‌سیم نیاز به هیچ واسطه فیزیکی ندارد و سیگنال را از طریق فضا منتشر می‌کند. از آنجاییکه فضا امکان انتقال سیگنال را بدون هیچگونه هدایت کننده‌ای فراهم می‌کند، پس واسطه مورد استفاده در ارتباطات بی‌سیم “واسطه  هدایت نشده” نامیده می‌شود.

اگر هیچ واسطه فیزیکی وجود نداشته باشد، پس در ارتباط بی‌سیم سیگنال‌ها چطور منتقل می‌شوند؟ حتی اگر هیچ کابلی در ارتباط بی‌سیم وجود نداشته باشد، انتقال و دریافت سیگنال‌ها از طریق آنتن انجام می‌شود.

آنتن‌ها دستگاه‌های الکتریکی هستند که سیگنال‌های الکتریکی را به سیگنال‌های رادیویی و به شکل امواج الکترومغناطیسی (EM) و برعکس تبدیل می‌کنند. این امواج الکترومغناطیسی از طریق فضا پخش می‌شوند. از این رو، هم فرستنده و هم گیرنده از یک آنتن استفاده می‌کنند.

موج الکترومغناطیسی چیست؟
موج الکترومغناطیسی، انرژی الکترومغناطیسی میدان الکترومغناطیسی را از طریق فضا منتقل می‌کند. امواج الکترومغناطیسی شامل اشعه گاما (γ)، اشعه ایکس، اشعه ماوراء بنفش، نور قابل مشاهده، امواج مادون قرمز، اشعه مایکروویو و امواج رادیویی می‌شود. امواج الکترومغناطیس (معمولا امواج رادیویی خوانده می‌شوند) در ارتباطات بی‌سیم برای انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یک موج الکترومغناطیسی از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی تشکیل شده که اشکال مختلفی از موج‌های سینوسی متفاوت دارند. هر دو میدان عمود بر یکدیگر هستند و جهت انتشار موج الکترومغناطیسی هم در آنها عمود بر هر دو میدان است.

از لحاظ ریاضی، یک موج الکترومغناطیسی را می‌توان با استفاده از معادلات ماکسول توصیف کرد. نمایش تصویری یک موج الکترومغناطیسی در شکل زیر نشان داده شده است که در آن میدان الکتریکی در محور Y و میدان مغناطیسی در محور Z عمل می‌کند و موج الکترومغناطیسی در محور X منتشر می‌شود.

فروش بی سیم واکی تاکی، خرید بی سیم واکی تاکی، فروش بیسیم واکی تاکی، بی سیم واکی تاکی کنوود، بی سیم واکی تاکی موتورولا، بیسیم واکی تاکی، بی سیم واکی تاکی مجاز، بیسیم، بی سیم

تلفن تماس : 09170041889

تلفن تماس : 09375117130

© طراحی و بهینه سازی گروه طراحی سیرن